Balázs János festőművész képzőművészeti és irodalmi anyaga

Balázs János 1905. november 27-én született Alsókubinban és 1977. március 18-án hunyt el Salgótarjánban. Felvidéki muzsikus cigánycsaládjával öt éves korától élt Salgótarjánban. Autodidaktaként alakította ki sajátos, semmihez sem hasonlítható képi és gondolati világát. Bár már gyermekkorában megérintette őt a festés, a rajzolás varázsa, képzőművészettel és írással kizárólagosan idős korától kezdett el foglalkozni. Művészetének egyéni mitológiából táplálkozó formanyelvét semmiképpen sem tekinthetjük naivnak, inkább a bennünket körülvevő világ rendkívül sajátos megközelítésének. Festészetének jelentőségével egyenértékű lírája és önvallomásos prózája.

Balázs János abban a tíz évben, mely művészi tevékenysége számára megadatott, számtalan művet készített, szinte megszállottan festve vászonra, zsákra, fára, papírra. Alkotásai sajnálatos módon halála után szétszóródtak, számos műve került általunk ismert, vagy ismeretlen műgyűjtőkhöz, külföldre is. A Dornyay Béla Múzeum képzőművészeti gyűjteményébe nagyon szép festményanyaga, vázlatfüzetek, illetve az irodalomtörténeti gyűjteménybe jelentős mennyiségű és értékű lírai és prózai kéziratanyaga kerültek. Az általunk őrzött anyag – illetve abból egyes válogatások – több ízben sikerrel szerepeltek kiállításon Magyarországon, illetve külföldön (Párizs, Leiden) egyaránt.

A kölcsönözhető kiállításhoz festményeit, grafikáit, irodalmi anyagát tudjuk kínálni. Emellett szükség esetén a múzeumpedagógiai foglalkozásokhoz is alkalmas nagyméretű puzzle – puffokat is kölcsönözzük.