Home Események Látogatás az Oszmán Birodalomban
QR Code

dátum

2019. Sze 20. - 2020. jan 10.

időpont

Látogatás az Oszmán Birodalomban

Kiállítás Dr. Bozóky Dezső fotográfiáiból

A Dornyay Béla Múzeum a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum Bozóky anyagát mutatja be a nagyközönségnek. Dr. Bozóky Dezső 1912-től egy ideig a Rimamurány-Salgótarjáni Acélművek kórházának vezetője volt, miután sorhajóorvosi munkájából leszerelt. Dr. Bozóky Dezső hajóorvosként  nagy utazó volt, első nagyobb útját 1905-ben tette meg az S.M.S. Taurussal, a császári és királyi flotta nyaranta Konstantinápolyban állomásozó lapátkerekes gőzösével.

1871-ben Nagyváradon született Dr. Bozóky Dezső talán nem is csak úri passzióból készített 300 törökországi képéből válogat. Bozóky 1895-ben szerezte meg az orvosi diplomáját Budapesten, és 1904-ben került be az osztrák-magyar haditengerészet kötelékébe. Első nagyobb útjára azzal a Taurus gőzössel indult 1905 tavaszán, aminek majd 1908-tól két és fél évig Horthy Miklós lesz a parancsnoka.  A Taurus fő feladata a konstantinápolyi osztrák-magyar nagykövetség kiszolgálása, biztosítása volt, a nyarakat az oszmán török fővárosban töltötte. Bozóky, aki talán ekkor érzett rá a hosszú tengeri utak ízére, 1907-ben már a Zrínyi korvett orvosa, amivel egy 26 hónapos úton bejárja az egész Távol-Keletet. A kalandokról 50 saját maga által készített fotóval illusztrált könyvet is kiadott Két év Kelet-ázsiában címmel. (Ezután viszont leszerel, többek között üzemorvos Salgótarjánban, majd az első világháborúban ismét tengerre száll. A háború után a fővárosban praktizál 1957-ben bekövetkező halálig. Ekkor kerül a török út 300 diája a Hopp Ferenc Múzeum birtokába.)

A kiállítás látogatható 2020. január 10-ig látogatható.