Régészeti feltárás Szurdokpüspökiben
Egy vállalkozás üzemanyagtöltő állomás építését tervezte Szurdokpüspöki határában a 21. sz főút lehajtója mellett, ami egy ismert régészeti lelőhelyet érint.
Teljes körű feltárás Szurdokpüspökiben
Június 28. és július 7. között végeztük el az ipari parkhoz kapcsolódó gázkiváltás helyén a teljes felületű feltárást.
Bronzkori kaland az oviban, avagy de finom a grízes tészta!
2020 júniusának végén Ságújfaluban nekiláttak az óvoda felújításának, hogy a csemeték a nyár végével új fészekbe költözzenek vissza.
Közösségi régészeti kalandozások 3. – Vár állott most kőhalom.
2020. április 16-án egy egész napos kutatást végeztünk Szanda – Várhegyen, hogy amennyiben találunk leleteket, azokat megmentsük.
Közösségi régészeti kalandozások 2. – Vár helyett honfoglalók
Érsekvadkerti kalandozásaink következő eseményére 2020. április 18-án került sor, amikor folytattuk a várkutatást.
A bokri sajt és a csécsei marhák története
Összesen két kutatóárkot nyitottak ekkor négy régészeti jelenség (gödör) került elő. Három a római kor időszakából származott egy gödör pedig a késő rézkori Baden kultúra tevékenységéhez köthető.
Közösségi régészeti kalandozások 1. – Avagy hogyan találjunk meg egy várat
Érsekvadkert – Lőrinc-puszta, Tekeváráról két forrást ismerünk. Egy hatalmaskodás kapcsán 1524. december 20-án kelt oklevélben Theghkewaraparlagya (Tekevára parlaga) nevezetű helyet említenek Szentlőrinc birtok területén, valamint egy másik, ugyanebben az évben kelt oklevél is említi a hatalmaskodást, amely Szentlőrinc Theghke wara thorok (Tekevára torok) nevű erdejében történt.
Csontmaradványok a salgótarjáni főplébánia templomnál
A főblébánia templom felújításához kapcsolódó régészeti munkálatok során szerdán emberi maradványokra és egy harangtöredékre is bukkantak a Dornyay Béla Múzeum régészei. Két koponya és több végtagcsont is előkerült.
Egy késő rézkori szenzáció
Egy 1960-ban végzett feltárás során Patay Pál és Korek József régészek a salgótarjáni Pécs-kőn késő rézkori és kora bronzkori leleteket ástak ki.
Horváth Tünde: Az Ózd–Piliny-csoport Északkelet-Magyarország területén a késő rézkorban
Horváth Tünde előadása, Ózd környékének késő rézkoráról az új kutatási eredmények alapján.
Ózd csodálatos földje – könyvbemutató
Ózd csodálatos földje. A Baden-kultúra Ózd–Piliny variánsa Északkelet-Magyarországon. Könyvbemutató a Dornyay Béla Múzeumban.
Szurdokpüspöki-Hosszú-Dűlő
2005–2006 folyamán a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum régészei, a 21-es út leletmentése során nagy kiterjedésű, gazdag őskori településrészletet tárt fel.
Salgótarján-Baglyas-kő Árpád-kori vár és őskori település feltárása
Salgótarján-Baglyas-kő Árpád-kori vár és őskori település feltárása egy régészeti alapkutatás nemzetközi pályázat keretében.
Szenzációs leletek és lelőhelyek Nógrádban 2. – Csécse
Nógrád megye területén a középső rézkor végi eddig ismert lelőhely-térképezés alapján a megye területén több régészeti kultúrával is számolunk.
Szenzációs leletek és lelőhelyek Nógrádban 1. – Maconka
A MACONKAI VÍZTÁROZÓ MELLETT AZ ÉV ELSŐ MUNKANAPJÁN Egy késő bronzkori hamvasztásos sír leletmentése Hajdu Lajos bátonyterenyei lakos 2019.01.01-én a víztározó melletti hegyen sétálva friss állattúrásokra lett figyelmes. A kitúrt földhalmokat átnézve egy több nitszeges, kis méretű, trianguláris bronztőrt és néhány kerek bronz pitykét szedett össze, valamint a plató
Az Alföld egy rézkori zuga – könyvbemutató Hódmezővásárhelyen
Az Alföld egy rézkori zuga. Baden–Kostolác-településrészlet a Hódmezővásárhely-Gorzsa-V. számú homokbánya lelőhelyen. Opitz Archaeologica 12.
Rövid ásatási jelentés a Pásztó-Szalai-Malom területén történő feltárás eredményeiről
RÖVID ÁSATÁSI JELENTÉS A PÁSZTÓ–SZALAI-MALOM TERÜLETÉN, A VARÁZSVÖLGY-PROJEKT 2019 KERETÉBEN TÖRTÉNŐ RÉGÉSZETI KUTATÁS PRÓBA- ÉS MEGELŐZŐ FELTÁRÁS EREDMÉNYEIRŐL (1. ütem) Azonosító szám: RA-26738 Projekt megnevezése: Varázsvölgy-Projekt Megye: Nógrád Terület: Pásztó Dűlő neve: Szalai-malom, Szent Imre tér Helyrajzi szám: 55, 56/1, 56/2, 57 2019.07.01. valamint 2019.08.01. között elvégeztük az ún.
2019. első félévében végzett régészeti tevékenység
Régészeti raktár A Dornyay Béla Múzeum 2013. júliusában kapott megyei régészeti gyűjtőkört megyei régészeti feladatellátással kiegészülve. Azóta dolgozik a múzeumban állandó státusszal régész, és a törvény által előírt építkezések, beruházások előtti, az Építésügyi és Örökségvédelmi Hatóság által előírt mindenkori régészeti feladatot a kiírásnak megfelelően Nógrád megye területén elvégzi (régészeti megfigyelés,