Ságújfalui tárológödrök
Ságújfaluban a bronzkor időszakából származó két tárológödröt tártunk fel. Az egyik gödörből kerámiatöredékek mellett egy agyag kerékmodell látott napvilágot. Köszönjük szépen a széleskörű segítséget Szentes Attila polgármester úrnak.
Rézkori gödrök Szurdokpüspökiben
Szurdokpüspöki önkormányzata ipari terület kialakítását kezdte a 21. sz. főút mellett. A bekötő út és járda építése során főként rézkori gödrök láttak napvilágot
Várhely feltárás Érsekvadkerten
Sok látogató találta izgalmasnak, hogy Érsekvadkert határában előkerült egy feltehetően egykori várhely. Azonban mi alapján feltételeztük, hogy sikerrel jártunk?
Csontmaradványok a salgótarjáni főplébánia templomnál
A főblébánia templom felújításához kapcsolódó régészeti munkálatok során szerdán emberi maradványokra és egy harangtöredékre is bukkantak a Dornyay Béla Múzeum régészei. Két koponya és több végtagcsont is előkerült.
Ásatás Csécsén
Április elején elkezdtük Csécsén az feltárást, melyen az önkéntes múzeumi leletfelderítő csapat is segédkezett.
Érsekvadkerti leletfelderítés
Érsekvadkert határában jártunk a önkéntes múzeumi leletfelderítő csapattal, hogy egy állítólagos vár helyét azonosítsuk.
Egy késő rézkori szenzáció
Egy 1960-ban végzett feltárás során Patay Pál és Korek József régészek a salgótarjáni Pécs-kőn késő rézkori és kora bronzkori leleteket ástak ki.
Horváth Tünde: Az Ózd–Piliny-csoport Északkelet-Magyarország területén a késő rézkorban
Horváth Tünde előadása, Ózd környékének késő rézkoráról az új kutatási eredmények alapján.
Ózd csodálatos földje – könyvbemutató
Ózd csodálatos földje. A Baden-kultúra Ózd–Piliny variánsa Északkelet-Magyarországon. Könyvbemutató a Dornyay Béla Múzeumban.
Szurdokpüspöki-Hosszú-Dűlő
2005–2006 folyamán a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum régészei, a 21-es út leletmentése során nagy kiterjedésű, gazdag őskori településrészletet tárt fel.
Salgótarján-Baglyas-kő Árpád-kori vár és őskori település feltárása
Salgótarján-Baglyas-kő Árpád-kori vár és őskori település feltárása egy régészeti alapkutatás nemzetközi pályázat keretében.
Szenzációs leletek és lelőhelyek Nógrádban 2. – Csécse
Nógrád megye területén a középső rézkor végi eddig ismert lelőhely-térképezés alapján a megye területén több régészeti kultúrával is számolunk.
Szenzációs leletek és lelőhelyek Nógrádban 1. – Maconka
A MACONKAI VÍZTÁROZÓ MELLETT AZ ÉV ELSŐ MUNKANAPJÁN Egy késő bronzkori hamvasztásos sír leletmentése Hajdu Lajos bátonyterenyei lakos 2019.01.01-én a víztározó melletti hegyen sétálva friss állattúrásokra lett figyelmes. A kitúrt földhalmokat átnézve egy több nitszeges, kis méretű, trianguláris bronztőrt és néhány kerek bronz pitykét szedett össze, valamint a plató
Az Alföld egy rézkori zuga – könyvbemutató Hódmezővásárhelyen
Az Alföld egy rézkori zuga. Baden–Kostolác-településrészlet a Hódmezővásárhely-Gorzsa-V. számú homokbánya lelőhelyen. Opitz Archaeologica 12.
Rövid ásatási jelentés a Pásztó-Szalai-Malom területén történő feltárás eredményeiről
RÖVID ÁSATÁSI JELENTÉS A PÁSZTÓ–SZALAI-MALOM TERÜLETÉN, A VARÁZSVÖLGY-PROJEKT 2019 KERETÉBEN TÖRTÉNŐ RÉGÉSZETI KUTATÁS PRÓBA- ÉS MEGELŐZŐ FELTÁRÁS EREDMÉNYEIRŐL (1. ütem) Azonosító szám: RA-26738 Projekt megnevezése: Varázsvölgy-Projekt Megye: Nógrád Terület: Pásztó Dűlő neve: Szalai-malom, Szent Imre tér Helyrajzi szám: 55, 56/1, 56/2, 57 2019.07.01. valamint 2019.08.01. között elvégeztük az ún.
2019. első félévében végzett régészeti tevékenység
Régészeti raktár A Dornyay Béla Múzeum 2013. júliusában kapott megyei régészeti gyűjtőkört megyei régészeti feladatellátással kiegészülve. Azóta dolgozik a múzeumban állandó státusszal régész, és a törvény által előírt építkezések, beruházások előtti, az Építésügyi és Örökségvédelmi Hatóság által előírt mindenkori régészeti feladatot a kiírásnak megfelelően Nógrád megye területén elvégzi (régészeti megfigyelés,