1. „Honismerettel – honszeretethez!”

Így hangzott Dornyay Béla jelszava. A tudós, polihisztor, honismertető, múzeumalapító és igazgató, helytörténész és kutató sokak számára egyszerűen csak „tanár úr” volt. 1923-ban érkezett Salgótarjánba, ahol gimnáziumi tanárként természetismeretet és földrajzot tanított diákjainak. De ettől sokkal többet tett, hiszen a költőhöz hasonlóan ő is egész népét tanította – nem középiskolás fokon. A salgótarjánin kívül további két múzeum, a Liptó Megyei Múzeum (ma Szlovákiában található) és a Tatai Múzeum (ma: Kuny Domokos Múzeum) létrejöttében is jelentős szerepet vállalt. 17 évet töltött Salgótarjánban, és ez alatt az idő alatt rengeteg szellemi értékkel gazdagította városunkat.

A rendkívül sokoldalú, nagy tudású, hihetetlen energikus kutató 1887. március 25-én született. Ebben a hónapban rá emlékezzünk!

Ismertető Dornyay Béláról a Múzeum oldalán